خلاصه:
عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری
توضیحات:
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات18
حجم فایل56 کیلو بایت

2 ـ 1 ـ جنس فولاد پایه

دراین پژوهش سعی شده از فولادی كه در صنعت مصرف زیادی دارد استفاده شود . بر این اساس آزمایشات بر روی نمونه هایی از فولاد CK 45 با تركیبی مطابق جدول 2 ـ 1 كه از شمش این فولاد تهیه شده ، انجام شد .

جدول 2 ـ 1 : تركیب شیمیایی فولاد CK 45 مورد استفاده در پروژه ( درصد متوسط عناصر )

C

Si

Mn

Cr

Mo

Ni

عناصر دیگر

45%

25%

65%

ماكزیمم 4%

ماكزیمم 1%

ماكزیمم 4%‌

ـــ

2 ـ 2 ـ مراحل مختلف ایجاد پوشش

2 ـ 2ـ 1 ـ آماده سازی نمونه ها

2 ـ 2ـ 1 ـ 1ـ تمیز كاری مكانیكی نمونه ها

نمونه های فولادی پس از برش توسط كاتر با استفاده از سمبادهای 60 ، 120 ، 220 ، 400 ،  800، 1000 پولیش شدند . این عملیات باید صورتی انجام شود كه یك سطح بدون خلل و فرج و یكنواخت ایجاد شود ؛ بگونه ای كه در نهایت سطح كاملاً  آینه ای نشود چرا كه ایجاد یك پوشش چسبنده بر روی این سطح مشكل می باشد . علت در این است كه اتصال پوشش به فلز پایه یك اتصال مكانیكی است نه یك اتصال شیمیایی . از اینرو آینه ای شدن سطح باعث از بین رفتن كامل پستی و بلندهای سطح و چسبندگی ضعیف پوشش  می شود .

2 ـ 2 ـ 1 ـ 2ـ چربی گیری نمونه ها

از آنجا كه در مراحل مختلف بعنوان مثال تماس نمونه ها با دست هنگام پولیش امكان وجود چربی بر روی سطح قطعات وجود  دارد ، باید چربیها از روی سطح حذف شود . ایجاد یك پوشش از چسبندگی خوب به نحوة زدودن این مواد بستگی دارد . چربیها مانع از فعال شدن سطح نمونه ها در مراحل مختلف اسید شویی ، فعال سازی و پوشش كاری  می شوند . بنابراین در صورت زدوده نشدن كامل این چربی ها پوشش ایجاد شده ، چسبندگی لازم را نداشته و براحتی از روی سطح جدا می شود . در این پروژه  چربی زدایی از طریق قلیاشویی انجام شد . به این صورت كه قطعه به مدت 15 دقیقه در محلول g/l 15 سود با دمای oC 70 ـ 50  قرارداده شد و در پایان با آب مقطر شستشو داده شد . پس از اتمام این مراحل نباید هیچگونه چربی بر روی سطح نمونه ها  قرار داشته باشد . یك راه ساده برای مطمئن شدن از تمیز شدن نمونه ها این است كه نمونه ها با آب شستشو شوند و وضعیت قرارگرفتن قطرات آب بر روی نمونه ها بررسی شود . اگر آب تمام سطح را تر كند ،  می توان مطمئن شد كه سطح نمونه ها بخوبی تمیز شده است و گرنه عملیات چربی گیری را باید تكرار كرد .

2 ـ 2ـ 1 ـ 3 ـ‌اسید شویی نمونه ها

بمنظور برداشتن لایة اكسیدی سطح ، پس از انجام عملیات چربی گیری باید یك مرحله اسید شویی بر روی نمونه ها انجام شود . بطور كلی بدون حذف  این لایه های سطحی ایجاد یك پوشش چسبنده ممكن نیست . در این پروژه اسید شویی نمونه ها با اسید كلیردریك 30% انجام گرفت . برای تهیه اسید كلریدریك 30% می توان 81 میلی لیتر اسید خالص 37% ( اسید كلریدریك Merk ) را با 19 میلی لیتر آب مقطر مخلوط كرد تا اسید 30% بدست آید . باید توجه داشت در حین رقیق كردن اسید حتماً اسید به آب اضافه شود نه آب به اسید ( در صورت اضافه كردن آب به اسید امكان پاشیده شدن آن به اطراف و خطرات ناشی از آن وجود دارد ) . مدت اسید شویی 30 ثانیه و در دمای محیط می باشد . در نهایت نمونه ها با آب مقطر شسته شده و خشك می گردند .

کلمات کلیدی:
تحقیق در مورد باتری خودرو
تحقیق در مورد ترمز
پاورپوینت طراحی شاسی و بدنه خودرو
"قلاویزكاری، اقتصادی‌ترین روش موجود برای ایجاد رزوه در قطعه كارهای مختلف است واضح است كه برای دستیابی به حداقل هزینه، باید از ابزار بهینه همراه با عوامل صحیح ماشینكاری، استفاده كرد در تعیین قلاویز بهینه، عوامل موثر مختلفی دخالت دارند كه از آن جمله می‌توان به جنس قطعه‌كار، نوع سوراخ، ماشین ابزار مورد‌استفاده و در برخی موارد شكل قطعه كار، اشاره كرد"


آموزش انگلیسی در اینستاگرام آموزش انگلیسی در تلگرام


آموزش انگلیسی در اینستاگرام آموزش انگلیسی در تلگرام